کلیپس، شاهکار گوگل در طراحی دوربین
دوشنبه، 17 مهر 1396
خلاصه خبر
گوگل با طراحی دوربین مبتنی بر هوش مصنوعی، بزرگ‌ترین رویداد سخت‌افزاری خود را رقم زده است.

شرح خبر

شاید بزرگ‌ترین شگفتی رویداد سخت‌افزاری گوگل، معرفی دوربین کوچک مبتنی بر هوش مصنوعی خود موسوم به کلیپس باشد. این دوربین می‌تواند تا سه ساعت، فیلم و تصاویر دلخواه شما را ضبط کرده، سپس به‌طور خودکار بهترین لحظات را برای شما انتخاب کند. حال اینکه در بازار چقدر مورد استقبال قرار بگیرد مشخص نیست اما باید گفت، این محصول از لحاظ فنی بسیار شگفت انگیز است.

کلیپس به هیچ‌عنوان لوازم جانبی محسوب نمی‌شود و یک دوربین جدید و کاملا مستقل است. هوش مصنوعی به کارگرفته شده در این محصول بهترین زمان برای ثبت تصاویر یا ویدئوها توسط دوربین را تعیین می‌کند و در عین حال کاربران کنترل بهتری روی آن دارند. بر خلاف محصولاتی مانند (google home)، که بر اتصال به فضای ابری متکی است، این محصول به‌عنوان یک واحد کاملا مستقل عمل می‌کند.

کلیپس در مواقعی که کاربر در یک‌جا ساکن نیست(مثلا زمانی‌که مشغول بازی با کودکان هستید) از شما عکس می‌گیرد، سپس با استفاده از الگوریتم‌های ماشینی، بهترین تصاویر گرفته شده را انتخاب کرده و کلیپ‌هایی از آن‌ها را برای‌تان تولید می‌کند. مهم نیست کاربر(IOS) باشید یا اندروید؛ این دستگاه بسیار ساده طراحی شده است و شما می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن اختصاصی این دوربین، کلیپ‌های ساخته شده را تماشا کرده و آن‌ها را به اشتراک بگذارید.

جاستون پین(Juston Payne)، مدیر محصول کلیپس، از حفظ حریم خصوصی افراد و کنترل آن‌ها بر روی دوربین، به عنوان یکی از سخت‌ترین قسمت‌های پروژه یاد کرده است.

او می‌گوید: «یک رایانه رومیزی به همراه یک سرور حداقل چیزهایی بودند که برای ثبت تصاویر، اجرای شبکه‌های عصبی بر روی آن‌ها و سپس انجام تحلیل‌های معنایی و ایجاد خروجی نیاز داشتیم.»

هم‌اکنون صنعت سیلیکون به‌قدری کامل شده است که گوگل می‌تواند تمامی فرایندهای یاد شده را در قالب یک دوربین کوچک مانند فیلیپس طراحی کند. از آنجایی که کیلیپس به هیچ گیره نگهدارنده‌ای مجهز نیست برای استفاده، باید دوربین را روی یک سطح پلاستیکی کوچک یا چیزی شبیه به آن قرار دهید. باتری این دوربین بیشترین سهم وزن دستگاه را به خود اختصاص داده است، همچنین زاویه دید عریض لنز از دیگر ویژگی‌های این دوربین کوچک است.

گوگل جهت اجرای مدل‌های مورد نظر خود بر روی کلیپس از واحد پردازش دید (VPU) فوق کم‌مصرف اینتل موسوم به (Movidius) بهره برده است، همچنین از ویرایشگران ویدئو و بسیاری از متخصصان ارزیابی تصاویر، برای آموزش مدل‌های مورد نظر خود در هوش مصنوعی به کلیپس کمک گرفته است. 

(Juston Payne) می‌گوید: « گوگل برای آموزش اولیه مدل خود به شیوه زیر عمل کرد. در ابتدا با جمع‌آوری بسیاری از ویدئوهای خود از ویرایش‌گران خواست تا نمونه مورد علاقه‌شان را انتخاب کنند؛ سپس در مرحله بعد متخصصان ارزیابی بهترین نمونه‌ها را از میان ویدئوهای انتخابی جدا کردند.»

گوگل به دنبال گسترش مدل یادگیری این دوربین است و با گذشت زمان این مدل درک بهتری از جهان و اینکه کدام افراد برای شما اهمیت بیشتری دارند و یا اینکه بیشتر به چه تصاویری علاقه‌مند هستید، خواهد داشت، اما هم اکنون با توجه به توانایی‌های موجود، کلیپس برای پیدا کردن تصاویر افراد و حیوانات خانگی و همچنین خانواده‌های جوان، بسیار مناسب به نظر می‌رسد.

گفتنی است؛ کلیپس با قیمت ۲۴۹ دلار به بازار عرضه خواهد شد و از این رو یک محصول گران‌قیمت محسوب می‌شود.

منبع: شرکت گاتا