بیکسبی سامسونگ در دو رقابت جهانی هوش مصنوعی بالاترین امتیاز را کسب کرد
شنبه، 23 تیر 1397
خلاصه خبر
با توجه به پیشرفت‌های سخت‌افزاری گوشی‌های هوشمند طی سال‌های اخیر و رسیدن آن به وضعیتی نسبتا ثابت، تولیدکنندگان به انواع مختلفی از ویژگی‌ها و راهکارهای جدید توجه نشان می‌دهند تا بتوانند محصولات خود را همواره در حال رشد و توسعه نگه دارند. هر سال شاهد معرفی فناوری‌های توسعه‌یافته‌تری هستیم تا در نهایت صنعت گوشی‌های هوشمند زنده و سرپا نگه داشته شود.

شرح خبر

 
علاوه‌بر حوزه‌ی سخت‌افزار، در بخش نرم‌افزاری نیز شاهد تلاش‌های بسیاری برای توسعه‌ی سیستم‌ها هستیم. در بخش نرم‌افزاری،  هوش مصنوعی توانسته است تا توجه بسیاری را به خود جلب کند. امروزه تقریبا تمام گوشی‌های هوشمند ازدستیار هوشمند بهره می‌برند و هر تولیدکننده‌ای در تلاش است تا دستیار مجازی هوشمندتر، سریع‌تر و کاربردی‌تری را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهد.
 
سامسونگ، دستیار هوشمند بیکسبی را به‌همراه گوشی گلکسی اس ۸ معرفی کرد. در آن زمان کاربران از ویژگی‌های پایه‌ی دستیار هوشمند رضایت نداشتند؛ اما سامسونگ خود را متعهد می‌دانست تا تمام تلاش خود را برای توسعه‌ی بیکسبی به کار بندد؛ به‌طوری که کره‌ای‌ها در تمام دستگاه‌های بالارده‌ی خود، دکمه‌ای سخت‌افزاری را برای بیکسبی اختصاص می‌دهند.
 
در اوایل سال ۲۰۱۸، سامسونگ اعلام کرد که اکنون بیکسبی به‌اندازه‌ای کاربر دارد که این شرکت روی توسعه و تبدیل کردن آن به دستیار هوشمندی فوق‌العاده و استثنایی تمرکز کند. در این بین با توجه به برنده‌شدن نرم‌افزار جدید مرکز هوش مصنوعی سامسونگ، موسوم به ConZNet (Context Zoom-in Network) در دو رقابت جهانی درک مطلب ماشینی، می‌توان چنین تصور کرد که کره‌ای‌ها به وعده‌ی خود عمل کرده‌اند.
 
 MARCO (MAchine Reading Comprehension)مایکروسافت و TriviaQA دانشگاه واشینگتن، رقابت‌های درک مطلب ماشینی هستند که در آن‌ها از الگوریتم‌های هوش مصنوعی خواسته می‌شود تا درخواست‌های واقعی حاصل از نمونه‌های پرسش‌وپاسخ را پردازش کرده و پاسخ مناسبی را برای این درخواست‌ها فراهم کنند. علاوه‌بر این، در هر دو مسابقه، الگوریتم‌های هوش مصنوعی باید، اسناد پژوهش‌محوری، نظیر مقالات خبری یا پست‌های بلاگ را بنویسند.
 
در رقابت MS MARCO، الگوریتم هوش مصنوعی باید به یک پرسش تصادفی حاصل از موتور جست‌وجوی بینگ مایکروسافت پاسخ دهد. ۱۰ سند از فضای وب در اختیار الگوریتم قرار می‌گیرد و سپس از آن خواسته می‌شود تا پاسخی را ارائه دهد، این پاسخ باید مرتبط با پرسش تصادفی بوده و نزدیک به گفتار و نوشتار انسان‌ها باشد.

منبع: شرکت گاتا